گواهی زود هنگام چیست؟

گواهی پذیرش قبل از برگزاری کنفرانس

پژوهشگران و شرکت کنندگان در کنفرانس های علمی  و پژوهشی ممکن است به دلایل مختلف از جمله دفاع از پایان نامه، ارائه مقاله به داشگاه، تکمیل رزومه علمی و … به گواهی پذیرش مقاله قبل از برگزاری کنفرانس نیاز داشته باشند.

گواهی زود هنگام یا گواهی فوری

گواهی پذیرش زود هنگام یا فوری؛ زمانی از طرف دبیرخانه کنفرانس ارائه می گردد که مقاله داوری شده باشد و هزینه ثبت نام مقاله از طرف پژوهشگر پرداخت شده باشد، این گواهی نامه صرفا پذیرش و نوع پذیرش مقاله را در کنفرانس را می تواند در بر گیرد و به هیچ وجه نمی تواند شامل ارائه مقاله در کنفرانس باشد.

تولید و ارسال گواهی به کاربر

کنفرانس ها و رویداد های علمی برای حل این مشکل الزاما باید در زمان کمی به این نیاز شرکت کنندگان پاسخ دهند و گواهی مورد نظر را تولید و ارائه نمایند تا شرکت کنندگان از این حق طبیعی خود در زمان مناسب بهرمند گردند.

لازم بذکر است فرایند درخواست گواهی و تولید آن در دبیرخانه ها یکی از کار های پر درد سر و زمانبر می باشد که معمولا هم با تاخیری چند روزه توسط دبیرخانه کنفرانس انجام می شود و در بیشتر مواقع به دلیل تعدد گواهی ها، دقت در تولید به شدت پایین می آید.

سامان

سامانه مدیریت کنفرانس سامان، برای اولین بار در کشور اقدام به اتوماسیون این فرایند کرده است و برگزار کنندگان و شرکت کنندگان بدون کوچکترین دغدغه ای بعد پرداخت هزینه می توانند در همان لحظه گواهی پذیرش مقاله را از سیستم دریافت نمایند بدیهی است که پرداخت هزینه و دریافت گواهی زود هنگام زمانی مقدور می باشد که مقاله تمامی پروسه های داوری و علمی را گذرانده و به عنوان مقاله پذیرش شده از طرف دبیرخانه و کنفرانس محسوب گردد.

این امکان در سامانه سامان به صورت رایگان ارائه می گردد.

برگزاری کنفرانس : نرم افزار مدیریت کنفرانس

برگزاری کنفرانس:

برگزاری کنفرانس شامل انواع حالت های که در زیر به انها اشاره شده است.

 1. میتینگ Meeting همایشهرنوع گردهمایی دو نفر یا بیشتر مردم برای تبادل اطلاعات؛ با اهداف تجاری، اجتماعی، مذهبی یا علمی را میتینگ می گویند. این واژه در فارسی به معانی جلسه، نشست، انجمن، ملاقات و همایش به کار رفته است. معمولاً میتینگ های کوچک بین دو تا ۱۵ نفر و میتینگ های بزرگ با بیش از ۱۵ نفر تشکیل می شود و می تواند انواع مختلفی مانند کنفرانس، کنگره‌، سمینار، کارگاه، سمپوزیوم و کانونشن (کنوانسیون) داشته باشد.
 2. کنگره Congressاین لغت در انگلیسی دارای معانی مختلفی است که از جمله می توان به هیأت قانونگزاری امریکا و همچنین ارتباط زایای زن و مرد اشاره کرد. در تعریف آکادمیک، کنگره به گردهمایی های رسمی گفته می شود که افرادی متعلق به حرفه، فرهنگ، مذهب یا هرگروه خاص، برای بحث و تصمیم سازی گروهی پیرامون موضوعی ویژه وگاه انجام انتخابات جمع می شوند و دارای چند خصوصیت برجسته است:
  1. تعداد شرکت کننده زیاد (صدها یا هزاران نفر)،
  2. برنامه در فاصله زمانی خاص (اغلب یک، دو یا چند سالانه) تکرارشونده*،
  3. مدت برنامه اغلب به مدت چند روز،
  4. دارای نشست های کوچک تر در قالب کارگاه، پانل، کنفرانس وغیره است. 

    

    

   ادامه مطلب…

تولید علم – پیش بینی کاهش تولید علم به زبان فارسی در ۱۰ سال آینده

تولید علم – پیش بینی کاهش تولید علم به زبان فارسی در ۱۰ سال آینده

تولید علم :بررسی مقالات ارائه شده در کنفرانس‌های علمی داخل کشور حاکی از هفت برابر شدن حجم تولید مقالات علمی ایران طی ۱۰ سال اخیر است، اما این روند تا کی ادامه خواهد داشت؟

به گزارش پایگاه فراخوانهای علمی پژوهشی کشور(callforpapers.ir)، مهدی وجودی، مدیر پایگاه سیویلیکا در گفت‌و‌گو با دیده بان علم ایران خاطرنشان کرد: روند افزایشی تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه سیویلیکا از سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۳ حاکی از رشدی پرشتاب در یک دهه گذشته بوده ولی در این مورد که در ۱۰ سال آینده و تا سال ۱۴۰۴ – افق چشم انداز – هم این رشد ادامه داشته باشد متاسفانه نگرانی‌های جدی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: عمده مقالات تولید شده در ایران، نه حاصل قراردادهای تحقیقاتی ارتباط با صنعت و نه حاصل سرمایه گذاری های تحقیقات بنیادی برای تولید دانش کاربردی که حاصل پایان نامه های تعریف شده در دانشگاهها و پژوهشگاهها و الزام دانشجویان به ارائه مقاله برای فارغ التحصیلی می باشد. درصد بالا (۳۶ درصدی) تعداد مقالات دارای دو مولف در داخل کشور نیز موید این موضوع است.

وجودی تصریح کرد: طی چند سال اخیر، هرم جمعیتی ایران در مرحله ای قرار گرفت که باعث حضور بیشترین تعداد دانشجو در دانشگاهها شد و روند توسعه آموزش عالی در ایران، شتاب گرفت. همین افزایش تعداد دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی منجر به رشد چشمگیر تولیدات علمی ایران در ۱۰ سال اخیر شده است. به دلیل ماهیت تولیدات علمی کشور، پیش بینی می شود اگر سیاستهای ۱۰ سال گذشته همچنان ادامه یابد، موفق به حفظ این رشد علمی در تولید مقالات فارسی متناسب با سالهای آینده نخواهیم بود.

وی از جمله علل این امر را کاهش شتاب رشد جمعیتی ایران و در نتیجه کاهش رشد تعداد دانشجویان و به تبع آن کاهش مقالات منتج از پایان نامه ها عنوان کرد و گفت: از سوی دیگر، در سالهای اخیر سرعت تولید علم به زبان فارسی در مراکز بزرگ علمی کشور و دانشگاههای برتر رو به نزول بوده که نمونه آن را می توان روند کاهشی تولید مقالات فارسی در دانشگاه صنعتی شریف دید.

این روند، چیزی نیست که در همه دانشگاهها برتر آن را ببینیم، ولی مطمئنا کم کم سایر دانشگاههای سردمدار تولید علمی کشور نیز بر اساس سیاستهای علمی اخیر، دچار آن خواهند شد.

تولید علم

وجودی با بیان این که تمایل به تولید مقاله فارسی در دانشگاههای پیشتاز کشور رو به نزول است که تشویق های انجام شده برای مقالات خارجی (ISI) و کم توجهی به تولیدات علمی فارسی از دلایل آن بوده است، هشدار داد: اگر سیاستهای علمی کشور در سالهای آتی با همین روند ادامه یابد، دستیابی به چشم اندازهای سال ۱۴۰۴ در تولیدات علمی و مخصوصا تولیدات علمی فاخر به زبان فارسی، امری دور از ذهن خواهد بود.

دانشجویان جرأت انجام کارهای پژوهشی را ندارند/ ازدیاد تعداد مقالات، هنر نیست

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، نیاز استاد به داشتن مقاله برای ارتقای جایگاه، عدم امکانات کافی آزمایشگاهی به علت کمبود بودجه و تحریم و ضعف دانشجویان در ارائه کارهای پژوهشی را از جمله مهم‌ترین علل بروز پدیده‌ فروش پایان‌نامه و مقاله عنوان کرد.

مهدی احسانیان با بیان اینکه حدود ۱۴ سال پیش حرکتی شروع شد که اساتید برای ارتقای جایگاه مجبور به نشر فعالیت‌های خود در مقالات معتبر دنیا شدند بدین معنا که ارتقای اساتید را وابسته به این موضوع کردند،‌ گفت: درواقع برای ارتقای جایگاه اساتید روشی مصنوعی ایجاد کردیم و از سوی دیگر، به دانشجویان ارشد اعلام شد که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باید مقاله ارائه دهند درحالی که این موضوع کاملا اشتباه بود.

ادامه مطلب…

معرفی پایگاه اطلاعاتی SCOPUS

SCOPUS  بزرگترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است؛ یعنی علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم می‌کند. از این رو می‌توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تاکنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است که این خود شاخصی برای تعیین کیفیت مقاله می‏شود. همچنین مؤثرترین کشورها، نشریات، مؤسسات علمی، آثار و دانشمندان از این طریق مشخص می‏شوند. اسکوپوس اواخر سال ۲۰۰۴ از سوی الزویر (ناشر هلندی) راه اندازی شد. این پایگاه با همکاری ۲۱ مؤسسه از سراسر جهان ارائه شده و به سرعت رقیب جدی موسسه اطلاعات علمی شد که قریب ۵۰ سال پیشرو نمایه­های استنادی در جهان بود. این پایگاه روزانه آپدیت می‏شود.
ادامه مطلب…

مقاله ISI چگونه ارزیابی می شود؟

گزارش میزان ارجاع به مجله های JCR هر سال توسط انستیتو اطلاعات علمی ISI واقع در شهر فیلادلفیای آمریکا منتشر می گردد.

این گزارش حاوی اطلاعات ارزشمندی پیرامون مجله ها و رتبه بندی آنها می باشد.

فاکتور تأثیر (Impact Factor)، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۵ و توسط بنیانگذار ISI گارفیلد Garfield مطرح شد و به سرعت به صورت دستورالعملی جهت گزینش بهترین مجله ها به کار رفت. حقیقت این است که این فاکتور ابزار کاملی برای اندازه گیری کیفیت مقاله ها نمی باشد، بلکه چون روش بهتری وجود ندارد و در حال حاضر نسبت به دیگر معیارها برای ارزیابی علمی از مزایایی برخوردار است، لذا عموماً مورد استفاده قرار می گیرد.

ادامه مطلب…

کدام مقاله را درکدام جورنال منتشر کنیم؟ (ژورنال)

یکی از مهمترین و همچنین شایع ترین اشتباهاتی که دانشجویان و اساتید دانشگاهی در انتخاب جورنال برای ارسال مقاله خود مرتکب می شوند این است که به نوع جورنال توجهی نمی کنند.
متنی که در ادامه می آید را بر اساس تجربیاتم و سوالاتی که روزانه از پژوهشگران محترم دریافت می کنم نگارش کرده ام و در انتهای همین مطلب نیز به پاره ای از متداولترین سوالات در زمینه انتخاب جورنال جهت ارسال مقاله و پاسخ به آن سوالات پرداخته ام:
جورنالها از نقطه نظرات متفاوتی می توانند تقسیم بندی بشوند ولی تقسیم بندی که در زیر ارائه می دهم یک تقسیم بندی کاربردی از نقطه نظر سیاستهای انتخاب مناسبترین جورنال برای ارسال یک مقاله است.
ادامه مطلب…

معرفی پایگاه اطلاعاتی ScienceDirect

ScienceDirect یک منبع اطلاعاتی مهم و ضروری برای میلیونها متخصص در سراسر جهان است. این منبع بزرگترین مجموعه الکترونیکی جهان از اطلاعات تمام متن و کتابشناختی در زمینه علوم، فناوری و پزشکی را دربردارد) ارائه دهنده بیش از یک چهارم اطلاعات علمی ، پزشکی و فنی(. از زمانیکه SD در ۱۹۹۷ به بازار عرضه شد، از یک پایگاه اطلاعاتی وب از مجلات الکترونیکی الزویر به بزرگترین فراهم کننده جهانی از متون علمی، فنی و پزشکی  STM Literature ( تکامل یافته) است.
بیش از ۲۰۰۰ مجله و صدها کتاب از ناشر الزویر شامل عناوین معتبر مانند Lancet ، دستنامه های سری اقتصاد و… قابل دسترس در SD است. کاربران می توانند به بیش از ۸ میلیون و ششصد و شصت مقاله تمام متن و بیش از ۹۰ میلیون رکوردهای چکیده از تمام حوزه های علوم دسترسی یابند. مقالات قبل از آنکه در مجلات چاپی منتشر شوند بصورت پیوسته قابل دسترس هستند و ویژگی چندرسانه ای مجلات پیوسته آنها را از مجلات چاپی متمایز می کند، و هر سال بیش از ۱۶۰۰ نشریه و ۱۲۰۰ کتاب را منتشر می نماید.

ادامه مطلب…

معرفی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (انگلیسی: Islamic World Science Citation Center) یا به اختصار ISC یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. ایران با تولید ISC، بعد از ایالات متحده که ۶۰ سال در مطالعات استنادی تجربه دارد و نیز بعد از کشور هلند، سومین نظام استنادی جهان را بنیانگذاری کرده‌است. هم اکنون، این تحلیل علمی توسط موسسه اطلاعات علمی (ISI) در دنیای انتشارات به خصوص در مورد نشریات، صورت می‌پذیرد. در حقیقت، ISC می‌کوشد تا چنین تحلیلی را انجام دهد.
ادامه مطلب…

نحوه ارسال مقاله برای مجلات بین المللی

معمولا ارسال مقاله برای مجلات خارجی به سه نوع صورت می پذیرد:

۱. ازطریق سیستم آنلاین؛

۲. از طریق ایمیل به سردبیر؛

۳. از طریق سایت مجله.

در حال حاضر بیشتر مجلات بین المللی معتبر از سیستم آنلاین ارسال مقاله استفاده می کنند. موسسه آی اس آی تحت برند ScholarOne خدمات دریافت مقاله از محقق و تحویل آن به دفتر مجله را انجام می دهد. به ازای تحویل هر ۱۰۰ مقاله در سال، ۳۰۰۰ دلار و به ازای تحویل ۲۰۰ مقاله در سال ۶۰۰۰ دلار دریافت می کند. بدین ترتیب که شما در سایت زیر وارد می شوید و همانند ایجاد یک ایمیل در یاهو یا گوگل، ثبت نام می کنید و یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعریف می کنید. هر مجله نام کاربری و رمز عبور جداگانه می خواهد. این آدرس سایت است:

ادامه مطلب…

چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟ ( قسمت آخر )

قسمت آخر

طریقه نگارش چکیده مقاله برای ارائه در نشریات بین المللی

چکیده‌ مقاله: Abstract

در مجلات‌ علمی‌، چکیده‌ مقاله‌ هم‌ معنی‌ خلاصه‌ است‌. اما در لغت‌ نامه‌ این‌ دو معنا تعریفی‌متفاوت‌ دارند. ‌بعضا در متون‌ علمی‌ هر دو به‌ یک‌ معنی‌ بکار می‌ روند. بطوریکه‌ بعضی‌ مجلات‌ از یک‌ لغت‌ برای‌ هر دو مفهوم‌ استفاده‌ می‌نمایند، البته‌ این‌ روش‌ فراگیر نیست‌ و بسیاری مجلات بین چکیده و خلاصه مقاله تمایز قائل هستند. (معمولا چکیده مقاله ای که قبل از ارسال اصل مقاله برای یک مجله ارسال میگردد، چکیده مقاله پیشین نامیده میشود که با چکیدهای که در پایان مجلات آورده میشود چکیده پسین تفاوت اساسی دارد).

چکیده‌ مقاله‌ قسمتی‌ است‌ که‌ خواننده‌ بعد از جذب‌ شدن‌ توسط‌ عنوان‌ مقاله‌ به‌ آن‌ نگاه‌ کرده‌ و آنرا می‌خواند، ‌ چکیده‌ علاوه‌ بر کوتاه‌ بودن‌ باید بطور معنی‌ داری‌ خلاصه‌ شده‌ و حاوی‌ مطالب‌ اصلی‌ و مهمترین‌ یافته‌ های مسلم‌ مقاله‌ باشد.

ادامه مطلب…

چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟ ( قسمت دوم )

یین نگارش

چنان‏که بیان شد، محقق باید ابعاد سه گانه محتوایی، ساختاری و نگارشی مقاله را مورد توجه قرار دهد. آنچه تاکنون بیان شد، خلاصه‏ای از اصول محتوایی و ساختاری یک مقاله علمی بود. اکنون به بررسی اصول کلی آیین نگارش که رعایت آن در تحریر مقاله علمی ضروری به نظر می‏رسد، می‏پردازیم.

الف) متن علمی تا حدّ ممکن باید مختصر و مفید باشد. به همین جهت لازم است از آوردن نقل قول‏های غیرضروری و حجم‏افزا، تفنن‏های شاعرانه و ذوقی، بیان‏های عاطفی واحساسی و گزافه‏نویسی اجتناب شود.

ادامه مطلب…

چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟ ( قسمت اول )

قسمت اولاین اصول برای تمام علوم اعم از انسانی ، فنی مهندسی ، پزشکی ، هنر قابل استفاده است.

مقدمه

مقاله علمی معمولاً در نتیجه پژوهش منطقی، ژرف و متمرکز نظری، عملی یا مختلط، به کوشش یک یا چند نفر در یک موضوع تازه و با رویکردی جدید با جهت دستیابی به نتایجی تازه، تهیه و منتشر می‏گردد. (اعتماد و همکاران، ۱۳۸۱، ص۲) چنین مقاله‏ای در واقع گزارشی است که محقق از یافته‏های علمی و نتایج اقدامات پژوهشی خود برای استفاده سایر پژوهشگران، متخصصان و علاقه‏مندان به دست می‏دهد.

ادامه مطلب…

شرایط گرفتن مجوز برگزاری همایش در ایران

برگزاری کنفرانس نیازمند گرفتن مجوز برگزاری کنفرانس می باشد. در ایران گرفتن مجوز کنفرانس نیازمند طی نمودن روال اداری برای دریافت مجوز می باشد. مجوز برگزای کنفرانس بسته به نوع کنفرانس و اینکه در سطح ملی، بین المللی استانی است با ضوابط و آیین نامه های مختلفی همراه می باشد. بدون اخذ مجوز، برگزاری همایش، کنفرانس و عناوینی مشابه امکان پذیر نخواهد بود و تمامی مراکز اطلاع رسانی مانند سایت های اطلاع رسانی کنفرانس و همایش، روزنامه ها ومجلات مرتبط می بایست شماره مجوز برگزاری همایش صادر شده را در آگهی خود درج نمایند.

ادامه مطلب…

آشنایی با انواع همایش های حرفه ای

میتینگ Meeting همایش
هرنوع گردهمآیی دو نفر یا بیشتر مردم برای تبادل اطلاعات؛ با اهداف تجاری، اجتماعی، مذهبی یا علمی را میتینگ می گویند. این واژه در فارسی به معانی جلسه، نشست، انجمن، ملاقات و همایش به کار رفته است. معمولاً میتینگ های کوچک بین دو تا ۱۵ نفر و میتینگ های بزرگ با بیش از ۱۵ نفر تشکیل می شود و می تواند انواع مختلفی مانند کنفرانس، کنگره‌، سمینار، کارگاه، سمپوزیوم و کانونشن (کنوانسیون) داشته باشد.

ادامه مطلب…

شرایط گرفتن مجوز برگزاری همایش در ایران

برگزاری کنفرانس نیازمند گرفتن مجوز برگزاری کنفرانس می باشد. در ایران گرفتن مجوز کنفرانس نیازمند طی نمودن روال اداری برای دریافت مجوز می باشد. مجوز برگزای کنفرانس بسته به نوع کنفرانس و اینکه در سطح ملی، بین المللی استانی است با ضوابط و آیین نامه های مختلفی همراه می باشد. بدون اخذ مجوز، برگزاری همایش، کنفرانس و عناوینی مشابه امکان پذیر نخواهد بود و تمامی مراکز اطلاع رسانی مانند سایت های اطلاع رسانی کنفرانس و همایش، روزنامه ها ومجلات مرتبط می بایست شماره مجوز برگزاری همایش صادر شده را در آگهی خود درج نمایند.

ادامه مطلب…

آشنایی با نحوه برگزاری کنفرانس و ساختار سازمانی و چک لیست ها

برگزاری همایش ها و نشست های علمی و آموزشی نقشی غیر قابل انکار در رشد و اعتلای فرهنگ جامعه دارند. اما قبل از هرگونه برنامه ریزی باید این را در نظر داشت که هدف از این همایش و نوع همایش چیست .همایش میتواند بنیادی , کاربردی و یا توسعه ای باشد.شکل همایش میتواند بصورت سمینار , کنگره و یا گفتمان میزگرد باشد .
اعتبارات لازم برای همایش و موسسات تامین کننده آن باید پیش بینی بشود. تاریخ و زمان برگزاری همایش, سوابق ونتایج حاصل از همایش های قبلی با موضوع مرتبط , اهداف همایش و کاربردهای آن , عنوان همایش , حوزه فعالیت های همایش و اعضای آن و نام و مسئول دبیر برگزاری همایش باید از طریق رسانه ها و اعلان های تبلیغاتی به اطلاع علاقمندان و شرکت کنندگان در همایش برسد.
ادامه مطلب…

نکات مهم در مورد برنامه‌ریزی و برگزاری یک کنفرانس خوب

برگزاری یک کنفرانس خوب برای افرادی که با شرکت‌ها یا سازمان‌های مرتبط با صنعت و تکنولوژی سروکار دارند بسیار پراهمیت می‌باشد. قرار گرفتن میان جمع زیادی از مردم که علایق یکسانی با شما دارند، درس‌هایی که یاد می‌گیرید، مشورت‌هایی که انجام می‌شود، ملاقات دوستان و پیدا کردن دوستان جدید از جمله ویژگی‌های فضای کنفرانس می‌باشد. در این مقاله نکاتی ارائه می‌شود که برای اجرای کنفرانس خوب مفید است.

توانایی‌های خود را با مشکلات برگزاری کنفرانس بسنجید

ادامه مطلب…